mury obronne z XIV wieku



... kliknij w foto aby powiększyć ...
click on the pix to enlarge ...





1.)

MURY OBRONNE – zbudowano pod koniec XIII w. z polecenia księcia świdnickiego Bolka I. Pierwszy pierścień murów został ukończony pod koniec XIII w. Drugi pierścień murów był budowany i rozbudowywany przez około 400 lat (XIV-XVII) wraz z rozszerzaniem się miasta. Mury wzmocnione były basztami, a do miasta prowadziły cztery bramy: Wrocławska, Świdnicka, Ząbkowicka i Wodopojowa.

Wzdłuż pierwszego pierścienia murów wybudowano około 30 baszt, z których do dzisiaj zachowało się 21. Przeważały baszty łupinowe. System obronny składał się również z fos i wałów ziemnych. Te ostatnie, zwane „wałami szwedzkimi” zostały wzniesione w 1633 r. Ten wał bronił miasto od strony południowej. Rozpościera się z niego przepiękny widok na mury obronne i stare miasto. Mury i baszty w wielu miejscach mają różną wysokość. To wyniki ich nadbudowania w ramach renowacji w okresie międzywojennym i w latach 60. XX w.

W murach obronnych znajdują się portale z przebudowywanych w XIX w. kamienic w Rynku. Charakterystyczne są dwa portale wmurowane od strony południowej. Na tym w murze zewnętrznym widoczne są dwa anioły unoszące wieńce sławy i owoce symbolizujące dobrobyt. Na belkowaniu wykuta jest sentencja dotycząca domu, z którego pochodzi portal: „Niektórzy troszczą się o taki czy inny – zbuduj sobie lepszy i zostaw mi ten”.

Na drugim z portali, wbudowanym w mur wewnętrzny, znajduje się motyw dekoracyjny przedstawiający dwóch małych, nagich chłopców podtrzymujących girlandy z pęków owoców połączonych medalionem. W jego polu znajdują się trzy czółna tkackie – godło cechu płócienników. Nad portalem znajduje się relief św. Jerzego - patrona miasta, walczącego konno ze smokiem.



... kliknij w foto aby powiększyć ...
click on the pix to enlarge ...




2.)

Miejskie mury obronne w Dzierżoniowie (Reichenbach) zaczęto wznosić pod koniec XIII wieku z polecenia księcia świdnickiego Bolka I. Pierwszy pierścień murów został ukończony na początku XIV wieku, drugi pierścień murów był budowany i rozbudowywany w ciągu XV-XVI wieku wraz z rozszerzaniem się miasta.


W 1336 roku Dzierżoniów uzyskał prawo do wystawiania wart, obsadzania umocnień i strzeżenia bram własną, miejską załogą, a nie jak wcześniej garnizonem książęcym. Był to wyraz zaufania ze strony władcy, ale przede wszystkim wynik trudności płynący ze zbyt szczupłych sił załogi książęcej.
W 1428 roku obwarowania miejskie musiały stawić opór najazdowi wojsk husyckich. Pomimo obrony Dzierżoniów został szybko zdobyty i zniszczony, podobno ocaleć miał jedynie kościół parafialny. Przez kolejne dziesięć tygodni przypadających na okres zimy, husyci mieli stacjonować w mieście, czyniąc z niego punkt wypadowy do dalszych najazdów.

W okresie wojny trzydziestoletniej przed murami miejskimi Szwedzi usypali szańce ziemne, jednak już w XVIII wieku obwarowania Dzierżoniowa, zniszczone i podupadłe w trakcie ostatniego konfliktu, utraciły wartość militarną. Utrzymywano je głównie dlatego, iż magistrat miasta dbał o kontrolę przybywających do miasta, przy czym mury były barierą niezbędną dla pobierania podatku od mąki i mięsa. W 1880 roku po zmianie systemu podatkowego i zniesieniu akcyz, przystąpiono za zgodą władz państwowych do wyburzania obwarowań.



... kliknij w foto aby powiększyć ...
click on the pix to enlarge ...








... mury w Reichenbach ...






(C) copyright
Proszę przesyłać uwagi, sugestie, propozycje zdjęć i tekstów bezpośrednio na adres:   pawul70@gmail.com                                                                                                        
Autor bloga dołoży wszelkich możliwych starań, aby prezentowane treści były prawdziwe oraz nie naruszały rzeczywistych praw osób trzecich, w tym praw autorskich (jeśli zostaną ujawnione, będą znane). 

Zważywszy jednak jak działa światowy internet, itp. należy brać pod uwagę fakt, że często nie można powyższego zagwarantować. Dlatego błędne informacje – brak autorstwa fotografii, tekstów, dokumentów, itp. ujawnionych na tym blogu nie mogą być podstawą jakichkolwiek roszczeń bez uprzedniego kontaktu z autorem celem ustalenia faktów, itp. 


**********************************************************

Please send comments, suggestions, photo and text suggestions directly to the following address: pawul70@gmail.com

The author of the blog will make every effort to ensure that the presented content is true
and did not infringe the actual rights of third parties, including copyright (if any disclosed will be known).

However, considering how the global internet works, etc., it should be taken into account that this often cannot be guaranteed. Therefore, incorrect information - the lack of authorship of photos, texts, documents, etc. disclosed on this blog cannot be the basis for any claims without prior contact with the author to establish the facts, etc.


















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz