HilbertMühle Reichenbach / Młyn Hilberta Dzierżoniów

 



... kliknij w foto aby powiększyć ...


Rodzina Hilbert pochodziła z Bielawy, gdzie Carl Siegmund już w 1837 r. wybudował pierwszy 
na Śląsku, parowy młyn zbożowy. Po śmierci Carla Siegmunda w 1842 roku firmę prowadził 
jego brat Gottlieb, a następnie synowie Carla Hermann i Hugo. Z chwilą uruchomienia linii kolejowej Königszelt / Jaworzyna – Reichenbach / Dzierżoniów w 1855 r. i zlokalizowaniu tu stacji kolejowej synowie Carla zadecydowali o przeniesieniu swojej działalności do tego miasta.

W 1868 roku w Reichenbach, powstaje młyn zbożowy. W 1880 roku Hermann wycofał się z interesów, a po śmierci Hugona seniora w 1897 roku właścicielem został jego syn Hugo. W 1922 roku Radca handlowy Hugo Hilbert wybudował bocznicę kolejową. Po jego śmierci w 1925 roku obowiązki ojca przejął syn Herman, który w 1930 roku przebudował młyn z dotychczasowego napędu parowego, 
na tańszy napęd elektryczny.

W 1931 roku wybudował 9 silosów zbożowych nowoczesnej konstrukcji – pierwsze na Śląsku. 
Dwa lata później firma Klatt rozbudowała główny budynek młyna. Wykonano nową elewację frontową. Kolejna duża modernizacja nastąpiła w 1935 roku. Ponadto firma Klatt wykonała jeszcze na zlecenie młyna m.in. budynki mieszkalne, warsztaty, budynek biurowy, spichlerz żytni i magazyn mąki według własnego projektu.

Po śmierci Hermana, od września 1934 roku dyrektorem został pochodzący z zakładów „Miag” w Brunszwiku przyjaciel domu Hilbertów – Heinrich Warneke, jako generalny pełnomocnik właścicielki, pani Valeski Hilbertowej. Rok później wymieniono cały szereg mlewników, rozbudowano dalej silosy zbożowe oraz wybudowano wspaniale wkomponowaną architektonicznie budowlę mieszczącą wialnie wstępnego czyszczenia oraz suszarnie zbożową.

W tym czasie młyn ten był najnowocześniejszym i największym na Śląsku, a swoje produkty wysyłał do Prus Wschodnich, Brandenburgii z Berlinem włącznie, Saksonii oraz do zachodnich przemysłowych okręgów Rzeszy takich jak Hamburg i Brema.

W pierwszych latach po II wojnie światowej młynem zarządzali Rosjanie, a dopiero w 1951 roku młyn został przejęty od jednostki Armii Radzieckiej przez „Polskie Zakłady Zbożowe”. W 1964 roku utworzone zostały Zakłady Młynarskie Dzierżoniów, które kolejno zmieniały nazwy na „Rejonowe Zakłady Zbożowo-Młynarskie w Dzierżoniowie” (1970), Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego „PZZ” Wałbrzych z/s w Dzierżoniowie (1975).

Młyn pracował do końca 2016 roku. 

W tym miejscu dopada mnie pytanko - dlaczego ?? 
Nie dało się go unowocześniać żeby działał nadal ?? 
Ktoś te produkty przecież teraz też robi. Kto ? 
Czy jest to lepszy młyn, etc. ??













(C) copyright
Proszę przesyłać uwagi, sugestie, propozycje zdjęć i tekstów bezpośrednio na adres:   pawul70@gmail.com                                                                                                        
Autor bloga dołoży wszelkich możliwych starań, aby prezentowane treści były prawdziwe oraz nie naruszały rzeczywistych praw osób trzecich, w tym praw autorskich (jeśli zostaną ujawnione, będą znane). 

Zważywszy jednak jak działa światowy internet, itp. należy brać pod uwagę fakt, że często nie można powyższego zagwarantować. Dlatego błędne informacje – brak autorstwa fotografii, tekstów, dokumentów, itp. ujawnionych na tym blogu nie mogą być podstawą jakichkolwiek roszczeń bez uprzedniego kontaktu z autorem celem ustalenia faktów, itp. 


**********************************************************

Please send comments, suggestions, photo and text suggestions directly to the following address: pawul70@gmail.com

The author of the blog will make every effort to ensure that the presented content is true
and did not infringe the actual rights of third parties, including copyright (if any disclosed will be known).

However, considering how the global internet works, etc., it should be taken into account that this often cannot be guaranteed. Therefore, incorrect information - the lack of authorship of photos, texts, documents, etc. disclosed on this blog cannot be the basis for any claims without prior contact with the author to establish the facts, etc.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz